کلاس موسیقی

انگشت‌گذاری نت‌ها به شکل صحیح

پیش از شروع نواختن اولین نت فارسی قصد داریم در مورد نحوه صحیح انگشت‌گذاری نت‌ها توضیح مختصری ارائه دهیم. نحوه شماره‌گذاری انگشتان دست راست به شکل زیر است.

آموزش کیبورد - نحوه صحیح انگشت‌‌گذاری نت‌‌ها
نحوه صحیح انگشت‌‌گذاری نت‌‌ها

فواید انگشت‌گذاری نت‌ها به صورت صحیح

به محل قرار گرفتن انگشتان توجه کنید. چنانچه ملاحظه می‌کنید هر نت با انگشت مختص به خودش نواخته می‌شود (همه نت‌ها را با یک انگشت نمی‌نوازیم). پس، از همین ابتدا به انگشت‌گذاری‌ها توجه کنید تا به روش درست انگشت‌گذاری عادت کنید. انگشت‌گذاری صحیح در سرعت نوازندگی و پیوستگی ملودی تاثیر بسزایی دارد. پس از مسلط شدن به نواختن نت شماره یک به سراغ جلسه سوم آموزش کیبورد بروید.

نت فارسی شماره یک

در این جلسه قسمتی از نت تولدت مبارک را برای شما آماده کرده‌ایم. توجه کنید که در آهنگ زیر از نت‌های (دو، ر، می، فا) استفاده شده است. به ترتیب انگشت شماره ۱ روی نت (دو)، انگشت شماره ۲ روی نت (رِ)، انگشت شماره ۳ روی نت (می) انگشت شماره ۴ روی نت (فا).

نت فارسی تولدت مبارک

نکته : توجه کنید در حین نوازندگی این نت فارسی جای انگشت‌‌ها تغییر نکند.‌

لطفا توجه داشته باشید نت‌های فارسی که چند جلسه اول آموزش برای شما آماده کرده‌ایم ممکن است ناقص باشند یا کمی غیر طبیعی به نظر برسند. دلیل این قضیه کم بودن دانش هنر جویان مبتدی در این مرحله است. به مرور زمان با توضیحاتی که خدمتتان ارائه می‌دهیم این نقص و کاستی‌ها بر طرف می‌گردد و دست ما نیز برای نت‌های متنوع و کامل باز می‌شود. از این که این قضیه را تا چند جلسه تحمل می‌کنید متشکریم.

یک نظر در “نحوه صحیح انگشت گذاری نت‌ها

دیدگاهتان را بنویسید