کلاس موسیقی

در ابتدای جلسه پنجم آموزش کیبورد می‌خواهیم در مورد نت‌های فرعی صحبت کنیم. در جلسه اول آموزش کیبورد خدمت شما عزیزان نت‌های اصلی (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) را معرفی کردیم و گفتیم این نت‌ها روی کلاویه‌های سفید کیبورد قرار گرفته‌اند.

نت کیبورد

نت‌های فرعی بِمُل و دیِز

کلاویه‌های مشکی کیبورد همان نت‌های فرعی هستند، که هر کدام ۲ اسم دارند!!! به تصاویر زیر دقت کنید!!! پنج کلاویه سیاه رنگ روی کیبورد وجود دارد که هر کدام از کلاویه‌ها دو نام دارند. (چرا دو نام دارند؟؟؟ جلسات آینده توضیح می‌دهم). به نام  کلاویه‌های مشکی در دو تصویر زیر توجه کنید.

نت های فرعی بمل

و …

نت های فرعی دیز

نت‌های فرعی دو کلمه‌ای یا بهتر است بگوییم دو بخشی هستند بر خلاف نت‌های اصلی که یک بخشی بودند. بعنوان مثال دو دیز، نت فرعی و می نت اصلی است. جهت یادگیری بهتری جایگاه پنج نت فرعی را، یکی یکی روی کلاویه‌های کیبورد نشان دادیم.

نت دو دیِز /  رِ بِمُل

نت فارسی دو دیز

نت ر دیِز / می بِمُل

نت فارسی رِ دیز

نت فا دیِز / سُل بِمُل

نت فارسی فا دیز

نت سُل دیِز / لا بِمُل

نت فارسی سل دیز

نت لا دیِز / سی بِمُل

نت فارسی لا دیز

در نهایت به عنوان جمع‌بندی تصاویر و توضیحات قبلی، نت‌های هم صدا را در شکل زیر، روبروی هم نشان داده‌ایم.

نت های فرعی بمل و دیز

حدس می‌زنم در رابطه با نت‌های فرعی کمی گیج شده باشید، اصلا موضوع پیچیده‌ای نیست. با تمرین‌ها و نت‌های فارسی که در جلسه ششم و جلسات بعدی برای شما در نظر گرفتم حتما به راحتی این موضوع را درک خواهید کرد، پس جای نگرانی نیست.

تمرین : نام همه‌ی نت‌های شکل زیر را از شماره ۱ تا ۱۲ برای ما به ترتیب بنویسید. ابتدا نت‌های اصلی و نت‌های فرعی دیز را پشت سر هم بنویسید. سپس نت‌های اصلی با نت‌های فرعی بمل را پشت سر هم بنویسید.

نت های فارسی اصلی و فرعی

 

حتما سوالات و ابهامات را در بخش نظرات مطرح کنید، سوالات شما پاسخ داده می‌شوند. ممنون از اینکه ما را دنبال می‌کنید، منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید