آموزش کیبورد

آموزش کیبورد جلسه پنجم : نت های فرعی دیز و بِمُل

در ابتدای جلسه پنجم آموزش کیبورد می خواهیم در مورد نت های فرعی صحبت کنیم. در جلسه اول آموزش کیبورد خدمت شما عزیزان نت های اصلی (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) را معرفی کردیم و گفتیم این نت ها روی کلاویه های سفید کیبورد قرار گرفته اند.

آموزش کیبورد مبتدی تا حرفه ای

کلاویه های مشکی کیبورد همان نت های فرعی هستند، که هر کدام 2 اسم دارند !!! به تصاویر زیر دقت کنید !!! پنج کلاویه سیاه رنگ روی کیبورد وجود دارد که هر کدام از کلاویه ها دو نام دارند. (چرا دو نام دارند؟؟؟ جلسات آینده توضیح می دهم). به نام  کلاویه های مشکی در دو تصویر زیر توجه کنید.

نت های فرعی بمل
نت های فرعی بمل

و …

نت های فرعی دیز
نت های فرعی دیز

نت های فرعی دو کلمه ای یا بهتر است بگوییم دو بخشی هستند بر خلاف نت های اصلی که یک بخشی بودند. مثل دو دیز، نت فرعی و می نت اصلی. جهت یادگیری بهتری جایگاه پنج نت فرعی را، یکی یکی روی کلاویه های کیبورد  نشان دادیم.

نت دو دیِز /  رِ بِمُل

نت فارسی دو دیز
نت فارسی دو دیز

نت ر دیِز / می بِمُل

نت فارسی ر دیز
نت فارسی ر دیز

نت فا دیِز / سُل بِمُل

نت فارسی فا دیز
نت فارسی فا دیز

نت سُل دیِز / لا بِمُل

نت فارسی سل دیز
نت فارسی سل دیز

نت لا دیِز / سی بِمُل

نت فارسی لا دیز
نت فارسی لا دیز

در نهایت به عنوان جمع بندی تصاویر و توضیحات قبلی، نت های هم صدا را در شکل زیر، رو بروی هم نشان داده ایم.

نت های فرعی هم صدا

حدس می زنم در رابطه با نت های فرعی کمی گیج شده باشید اصلا موضوع پیچیده ای نیست. با تمرین ها و نت های فارسی که در جلسه ششم و جلسات بعدی برای شما در نظر گرفتم حتما به راحتی این موضوع را درک خواهید کرد، پس جای نگرانی نیست.

تمرین : نام همه ی نت های شکل زیر را از شماره 1 تا 12 برای ما به ترتیب بنویسید. ابتدا نت های اصلی و نت های فرعی دیز را پشت سر هم بنویسید. سپس نت های اصلی با نت های فرعی بمل را پشت سر هم بنویسید.

نت های فارسی اصلی و فرعی
نت های فارسی اصلی و فرعی

نت های موسیقی
نت های موسیقی

جدول را کامل کنید و از طریق آدرس ما در شبکه های اجتماعی ارسال کنید. حتما سوالات و ابهامات را در بخش نظرات مطرح کنید، سوالات شما پاسخ داده می شوند. ممنون از اینکه ما را دنبال می کنید، منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =