آموزش کیبورد

آموزش کیبورد جلسه هشتم : نت فرعی(بمُل)

در جلسات قبل در مورد نت های فرعی صحبت کردیم و نت فرعی دیز را با آموزش چند نت فارسی به اتمام رساندیم. امروز قصد دارم نت های فرعی بِمُل (bemol) را خدمت شما عزیزان معرفی کنم و اولین نت فارسی مربوط به درس امروز را با هم تمرین کنیم.

نت فرعی (بمُل)

نت های فرعی بمل
نت های فرعی بمل

در شکل بالا نام پنج نت بمل که کلاویه های مشکی کیبورد را تشکیل میدهند نمایش داده شده است. در جلسه پنجم گفتیم که کلاویه های مشکی کیبورد که همان نت های فرعی هستند هر کدام دو نام دارند. (در مورد چرا و چگونگی این قضیه بعدا توضیح داده می شود). قسمتی از نت فارسی حرفت حرف من از امیر رسایی را که یک نت بمل دارد برای این جلسه آموزش کیبورد انتخاب کردم. در این نت فارسی، یک نت فرعی داریم (نت سی بمل) که جایگاه نت سی بمل را در شکل زیر به تنهایی روی کیبورد نمایش داده شده است.

نت فارسی لا دیز
نت فارسی لا دیز ( سی بمل )

نکته مهم : به نحوه  ی انگشت گذاری ها خوب دقت کنید و مطابق فیلم آموزش کیبورد عمل کنید.

نت فارسی حرفای تو راز زمونه

نت فارسی راز زمونه
نت فارسی راز زمونه

 

در قسمت دوم نت های فرعی، نت فارسی آهنگ طناز رو براتون آماده کردم که دو نت فرعی دارد.

اولی : نت (فا#) که جایگاه آن در شکل زیر نمایش داده شده است.

نت فارسی فا دیز
نت فارسی فا دیز

دومی : نت (سی بمل) که جایگاه این نت نیز روی کلاویه های کیبورد در شکل زیر به نمایش در آمده است.

نت فارسی لا دیز
نت فارسی لا دیز ( سی بمل )

نت فارسی طناز

مثل همیشه به نحوه ی انگشت گذاری ها دقت کنید. در فیلم آموزش کیبوردی که برای این قسمت قرار داده شده نحوه ی صحیح انگشت گذاری آموزش داده شده است.

نت فارسی طناز
نت فارسی طناز

نکته مهم : این که می گوییم نت فرعی، فقط یک اصطلاح است و هیچ ربطی به ارزش نت، میزان کشش نت، اهمیت نت، مقدار استفاده از نت در آهنگ های مختلف و هیچ مورد دیگری ندارد. پس نسبت به یادگیری نت های فرعی و استفاده از آن در آهنگ ها به هیچ وجه کوتاهی نکنید. نت های فرعی از هیچ لحظی هیچ فرقی با نت های اصلی ندارند بجز، اسمی که برای آن ها انتخاب شده است.

نت فارسی عروسکی عروسکی اندی

در این نت فارسی هم دو نت فرعی به کار برده شده است. یکی : نت سی بمل که در نت فارسی قسمت قبلی نشان داده شده بود. دومی : نت (دو #) که محل قرار گیری آن روی کیبورد به شکل زیر است.

نت فارسی دو دیز
نت فارسی دو دیز

نت فارسی عروسکی عروسکی
نت فارسی عروسکی عروسکی

طبق معمول به نحوه انگشت گذاری ها خوب دقت می کنیم. نحوه انگشت گذاری این نت فارسی هم در کلیپ آموزش کیبورد مربوط به همین بخش نمایش داده شده است .

 

در این جلسه آموزش کیبورد سعی کردم تمرین نت های فرعی را  در چند نمونه نت فارسی مختلف برای شما عزیزان گرد آوری کنم تا با مدل های مختلف آن آشنا شوید و اطلاعات مناسبی در این مورد کسب کنید. سعی کنید اطلاعاتی که تا اینجای آموزش برای شما در نظر گرفته بودیم را خوب به خاطر بسپارید، زیرا در جلسات بعدی مباحث دیگری ارائه می شود و اختصاصا در مورد جایگاه نت های اصلی و فرعی و دیگر آموزش هایی که تا به حال ارائه شده صحبت نخواهیم کرد. اگر در هر یک از قسمت هایی که تا کنون ارائه شده ابهامی پیدا کردید یا با مشکل مواجه شدید زیر پست ها سوالات خودتان را مطرح کنید . مطمئنا سوالات و پیشنهادات شما مسیر های تازه و بهتری به نحوه آموزش ها می دهد، منتظر نظرات شما هستیم . درآینده قصد دارم چند جلسه ای  در مورد آکورد ها و دست چپ صحبت کنیم با ما باشید .

5 دیدگاه

  1. salam vaghean khaste nabashid ba in amoozeshaye khobeton man b shakhse kheili mamnonm va peygire amozeshaton hstmo har rooz tamrin mikonm ba sitetton sar miznm bi sabrane montzre qesmataye baditon hastm
    ba tashakor az in hme khobi

  2. سلام . لطف دارید . چشم به زودی با کیفیت بهتر ادامه آموزش ها اضافه می شود .

  3. با سلام
    ادامه آموزشهای آموزش کیبورد از درس هشتم به بعد رو نمیگذارید

  4. استاد گرامی :ممنون از لطف جنابعالی.امیدوارم سلسله درسهارااز قسمت هشتم به بعد ادامه فرمایید.بسیار متشکرم.

    1. زنده باشید . چشم به زودی ادامه درسها ارائه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =